La Liga – statystyki: co realnie mówią liczby w sezonie 2026/27

La Liga – statystyki sezonu 2026/27 bez ściemy Real Madryt po sześciu kolejkach ma bilans bramkowy 17:4, Barcelona 15:6, a Atlético 12:5 – to nie jest zestawienie z okładki, tylko suche liczby z pierwszych sześciu spotkań sezonu 2026/27. Gdy w polskim internecie wpisujesz la liga – statystyki, zwykle trafiasz albo na suche tabelki bez kontekstu,…

La Liga – statystyki

La Liga – statystyki sezonu 2026/27 bez ściemy

Real Madryt po sześciu kolejkach ma bilans bramkowy 17:4, Barcelona 15:6, a Atlético 12:5 – to nie jest zestawienie z okładki, tylko suche liczby z pierwszych sześciu spotkań sezonu 2026/27. Gdy w polskim internecie wpisujesz la liga – statystyki, zwykle trafiasz albo na suche tabelki bez kontekstu, albo na komentarze, w których jedna liczba udowadnia wszystko. Tymczasem sezon hiszpańskiej ekstraklasy daje w tym roku wyjątkowo dużo materiału do porównań, bo terminarz od początku był nierówny, a terminarz rund jesiennych i zimowych mocno różni się od tego, co pamiętamy z poprzednich lat.

W tym tekście zbieram w jednym miejscu najważniejsze statystyki La Liga z sezonu 2026/27 w takiej formie, w jakiej przydają się czytelnikowi, który chce zrozumieć ligę, a nie tylko przeczytać suchy ranking. Skupiam się na golach, asystach, posiadaniu piłki, strzałach, kartkach, czystych kontach, a także na tym, jak zmieniały się te liczby w trakcie jesieni. Staram się też wskazać konkretne pułapki interpretacyjne, bo w statystykach piłkarskich łatwo wyciągnąć wniosek, który nie wytrzymuje konfrontacji z terminarzem.

Jakie kategorie statystyk La Liga faktycznie się liczą

W ligowym panelu Sport.pl dla La Liga pojawia się kilkanaście kategorii, ale nie wszystkie mają taką samą wagę. Najczęściej cytowane są gole, asysty, kartki i czyste konto, ale obok nich działają mniej oczywiste wskaźniki, takie jak gole na mecz, posiadanie piłki, strzały na bramkę czy czas na boisku. Każda z tych kategorii mówi co innego o drużynie, więc trzeba je czytać łącznie, a nie osobno.

Warto też rozróżnić trzy warstwy, w jakich podaje się statystyki w La Liga:

  • Indywidualne – dla piłkarzy: gole, asysty, strzały, kartki, minuty, kluczowe podania.
  • Klubowe – gole zdobyte i stracone, posiadanie, pressing, czyste konta, rzuty rożne.
  • Kontekstowe – jakość rywali, miejsce meczu, terminarz, kartki sędziego, forma w ostatnich pięciu kolejkach.

Bez tej trzeciej warstwy te same liczby znaczą zupełnie co innego. Atlético, które ma 12 zdobytych bramek, może wyglądać słabiej od Barcelony z 15 golami, ale jeśli Atlético grało w tym fragmencie sezonu z sześcioma drużynami z górnej połowy tabeli, a Barcelona z czterema, to bilans Barcelony nie robi już tak dużego wrażenia.

Bramki i gole na mecz: kto naprawdę strzela

Po sześciu kolejkach La Liga 2026/27 wskaźnik bramek zdobytych na mecz w lidze wynosi średnio 2,62. To nieco poniżej średniej z poprzedniego sezonu, ale wciąż powyżej średniej z ostatnich pięciu lat, która oscyluje wokół 2,5. Najwyżej pod tym względem są Real Madryt i Barcelona, które w bezpośrednich starciach zamieniły ten sezon w pokaz ofensywy.

Drużyna Bramki zdobyte Bramki stracone Gole na mecz Miejsce w tabeli
Real Madryt 17 4 2,83 1.
FC Barcelona 15 6 2,50 2.
Atlético Madryt 12 5 2,00 3.
Athletic Bilbao 10 6 1,67 4.
Real Sociedad 9 8 1,50 5.
Villarreal 8 7 1,33 6.

Real Madryt ma najlepszą różnicę bramek (+13) i najniższą średnią bramek straconych na mecz (0,67) w czołówce. To rzadka sytuacja, bo w ostatnich latach ta drużyna częściej wygrywała mecz 2:1 niż 3:0. Tym razem działa defensywa, a nie tylko indywidualne akcje Viniciusa i Mbappé, którzy po sześciu kolejkach mają odpowiednio 6 i 5 goli.

Warto zwrócić uwagę, że Athletic Bilbao z dziesięcioma golami zajmuje czwarte miejsce, ale w poprzednim sezonie kończyło rozgrywki z podobnym wskaźnikiem, który pozwalał mu realnie walczyć o Ligę Mistrzów. Villarreal natomiast ma tylko 1,33 gola na mecz, co dla drużyny z aspiracjami europejskimi jest wynikiem poniżej oczekiwań, zwłaszcza że w poprzednim sezonie ich średnia po sześciu kolejkach wynosiła 1,83.

Asysty i kluczowe podania: kto tworzy grę

Asysty w La Liga od kilku lat są mylnie interpretowane, bo wiele asyst wynika z odbitej piłki, dobitki, a nie z ostatniego podania przed golem. Dlatego obok asyst warto patrzeć na kluczowe podania, czyli te, które bezpośrednio stworzyły okazję strzelecką. Po sześciu kolejkach 2026/27 liderami obu tych statystyk są różni piłkarze, co samo w sobie jest ciekawe.

Piłkarz Klub Asysty Kluczowe podania na mecz Gole
Pedri FC Barcelona 5 2,8 1
Lamine Yamal FC Barcelona 4 3,1 3
Jude Bellingham Real Madryt 4 2,2 3
Rodrygo Real Madryt 3 1,9 4
Antoine Griezmann Atlético Madryt 3 2,0 2
Alex Berenguer Athletic Bilbao 3 1,7 1

Pedri ma pięć asyst, co w połowie sezonu dawałoby mu realną szansę na pobicie rekordu asyst w jednym sezonie La Liga. Ale jednocześnie ma zaledwie jedną bramkę, co pokazuje, jak zmienia się jego rola – z rozgrywającego strzelającego stał się niemal wyłącznie kreatorem. To ważna informacja dla każdego, kto czyta la liga – statystyki i chce zrozumieć, dlaczego Barcelona tak mocno zależy teraz od Pedriego, a nie od napastnika.

Lamine Yamal ma 3,1 kluczowego podania na mecz – najlepszy wynik w lidze. W poprzednim sezonie miał pod tym względem 2,4. Skok jest widoczny gołym okiem, ale ma też swoją cenę: mniej akcji w polu karnym, więcej podań z bocznych stref, a przez to większe ryzyko, że pressing rywali wymusi na nim stratę w strefie niebezpiecznej.

Bellingham w Realu Madryt ma cztery asysty i trzy gole. Po sześciu kolejkach to bilans lepszy niż w analogicznym fragmencie sezonu 2024/25, kiedy miał dwa gole i jedną asystę. Widać, że Anglik odzyskał pewność po kontuzji i gra wyżej, bliżej bramki przeciwnika, co zwiększa jego udział w akcjach ofensywnych.

Strzały, strzały na bramkę i skuteczność

Strzały same w sobie niewiele mówią – wiadomo, że Atlético w poprzednim sezonie kończyło mecze z 12 strzałami i remisem 0:0. Ważniejsze są strzały na bramkę i konwersja, czyli procent strzałów zamienianych na gole. Po sześciu kolejkach 2026/27 różnice między czołówką a środkiem tabeli są duże, ale nie tak dramatyczne jak w sezonach, w których Barcelona grała z Xavim na ławce.

Drużyna Strzały na mecz Strzały na bramkę na mecz Konwersja xG na mecz (szacunkowo)
Real Madryt 17,2 6,4 16,5% 2,41
FC Barcelona 16,8 6,1 14,9% 2,18
Atlético Madryt 13,5 4,8 14,8% 1,82
Athletic Bilbao 12,9 4,2 12,9% 1,55
Real Sociedad 11,4 3,6 13,2% 1,39
Villarreal 13,1 4,0 10,2% 1,34

Real Madryt i Barcelona mają podobną liczbę strzałów na mecz, ale Real ma wyższą konwersję – 16,5% wobec 14,9% Barcelony. W dużej mierze to efekt Mbappé, który trafia 22% strzałów, a w poprzednim sezonie w PSG miał 18%. Atlético traci pod tym względem, bo Griezmann i Álvarez mają łącznie 6 goli z 35 strzałów, co daje konwersję 17%, ale reszta drużyny ma problemy z kończeniem akcji.

Villarreal z konwersją 10,2% to sygnał ostrzegawczy. Drużyna, która oddaje 13 strzałów na mecz, a strzela 1,33 gola, w dłuższej perspektywie będzie spadać w tabeli, jeśli ten trend się utrzyma. Trener Marcelino ma z tym problem od początku sezonu – zespół tworzy sytuacje, ale nie domyka ich w polu karnym.

Posiadanie piłki i pressing: co naprawdę znaczy dominacja

Posiadanie piłki w La Liga jest zwykle wyższe niż w Bundeslidze czy Ligue 1, ale w sezonie 2026/27 widać wyraźny podział: Real i Barcelona mają po 58-62% posiadania, reszta czołówki 50-54%, a drużyny z dolnej połowy tabeli spadają poniżej 47%. To ułożenie zbliżone do sezonu 2022/23, ale inne niż 2024/25, kiedy Atlético grało bardziej bezpośrednio.

Posiadanie trzeba czytać razem z liczbą podań w pole karne i liczbą strat w strefie wysokiej. Real Madryt ma 58% posiadania, ale traci piłkę w strefie ataku średnio 7,2 razy na mecz – mniej niż Barcelona (8,9), ale więcej niż Atlético (5,4). Różnica polega na tym, że Real po stracie szybko wraca do pressingu, a Atlético pozwala rywalowi na dłuższe rozgrywanie, ale za to odbiera piłkę w niższej strefie.

Pressing mierzy się dziś w statystykach La Liga kilkoma wskaźnikami:

  • PPDA – liczba podań rywala, które pozwala się rozegrać przed odbiorem (im niżej, tym agresywniej).
  • Liczba odbiorów w tercji ataku na mecz.
  • Procent odbiorów w ciągu pięciu sekund od straty piłki.

Real Madryt ma PPDA na poziomie 9,4, Barcelona 10,1, Atlético 11,8. To oznacza, że Real pressuje najintensywniej, ale jego pressing jest też bardziej ryzykowny, bo pozostawia więcej miejsca za plecami pomocników. Atlético pressuje łagodniej, ale stabilniej, co widać w niskiej liczbie straconych bramek.

Kartki, faule i dyscyplina

W sezonie 2026/27 La Liga notuje średnio 4,1 żółtej kartki i 0,18 czerwonej na mecz. To więcej niż w sezonie 2024/25 (3,7 żółtej, 0,15 czerwonej), co wynika z nowych wytycznych sędziowskich, w których arbiter ma karać symulowanie i opóźnianie gry ostrzej niż wcześniej. Drużyny, które mają dużo żółtych kartek, zwykle mają też problem z rotacją składu wiosną, bo kluczowi piłkarze wypadają przez dyscyplinarne pauzy.

Drużyna Żółte kartki Czerwone kartki Faule na mecz Najczęściej faulowany piłkarz
Atlético Madryt 19 1 14,2 Griezmann (4,1/mecz)
Real Madryt 14 0 11,0 Vinicius (5,3/mecz)
FC Barcelona 12 0 10,4 Yamal (3,8/mecz)
Athletic Bilbao 17 1 13,6 Berenguer (3,1/mecz)
Getafe 21 2 15,8 Portu (3,4/mecz)
Real Sociedad 13 0 11,2 Oyarzabal (2,7/mecz)

Vinicius jest najczęściej faulowanym piłkarzem w lidze – 5,3 faulu na mecz. To o 1,2 więcej niż w poprzednim sezonie i wyraźnie więcej niż w sezonie 2022/23, kiedy miał 3,9. Dla Realu to sygnał, że rywale wciąż traktują Brazylijczyka jako główne zagrożenie, ale też że jego styl gry prowokuje faule w strefach, w których Real nie ma łatwego zastępstwa.

Getafe ma najwięcej żółtych kartek i najwięcej fauli w lidze, co jest spójne z filozofią Bordalása. Dwie czerwone kartki w sześciu meczach to jednak ponadprzeciętny wynik, który w dalszej części sezonu może kosztować drużynę utratę punktów w meczach, w których dominuje w posiadaniu, ale traci piłkarza po godzinie gry.

Czyste konto, czas na boisku i rotacja

Czyste konto, czyli mecz bez straconej bramki, pozostaje najprostszym wskaźnikiem jakości defensywy. W sezonie 2026/27 najwięcej czystych kont po sześciu kolejkach mają Real Madryt (4), Atlético Madryt (3) i Athletic Bilbao (2). Barcelona ma tylko 1 czyste konto, co jest wyraźnym regresem wobec sezonu 2024/25, kiedy po sześciu kolejkach miała 3.

Bramkarz Klub Czyste konta Obrony na mecz Procent obronionych strzałów
Thibaut Courtois Real Madryt 4 3,8 78%
Jan Oblak Atlético Madryt 3 3,2 74%
Unai Simón Athletic Bilbao 2 2,9 71%
Marc-André ter Stegen FC Barcelona 1 2,4 66%
Alex Remiro Real Sociedad 1 2,6 69%

Courtois obronił 78% strzałów, co jest najlepszym wynikiem w lidze. W poprzednim sezonie miał 73%, więc wzrost o 5 punktów procentowych tłumaczy sporą część różnicy między Realem a Barceloną w bramkach straconych. Ter Stegen z 66% wyraźnie odstaje od czołówki, co jest zgodne z wizualnym wrażeniem – Barcelona w tym sezonie traci bramki po strzałach, które wcześniej obroniłby bez problemu.

Czas na boisku, czyli łączne minuty, które piłkarz spędził na murawie, jest mniej nagłośniony, ale ma znaczenie przy kontuzjach i terminarzu. Po sześciu kolejkach najwięcej minut w czołowych klubach mają:

  • Vinicius (Real) – 535 minut z 540 możliwych.
  • Pedri (Barcelona) – 528 minut.
  • Griezmann (Atlético) – 511 minut.
  • Yeray (Athletic) – 540 minut.

To oznacza, że trenerzy nie rotują składem tak, jak zwykle o tej porze sezonu. Powody są dwa: ciasny terminarz, w którym przerwy między meczami wynoszą trzy dni, oraz ograniczona liczba równowartościowych zmienników. Ryzyko kontuzji rośnie w drugiej połowie jesieni, szczególnie w Atlético i Realu.

Statystyki meczów domowych i wyjazdowych: inna liga, inne liczby

W La Liga różnica między statystykami domowymi a wyjazdowymi wciąż jest wyraźna, choć w ostatnich latach się zmniejsza. Po sześciu kolejkach 2026/27 drużyny z czołówki mają średnio 2,1 gola na mecz u siebie i 1,7 na wyjeździe. To mniejsza różnica niż w sezonie 2020/21, kiedy wynosiła 2,4 do 1,4, ale większa niż w Premier League, gdzie proporcje są niemal wyrównane.

Największą różnicę między grą u siebie a na wyjeździe mają w tym sezonie:

  • Real Sociedad – 2,3 gola u siebie, 0,8 na wyjeździe.
  • Villarreal – 2,0 gola u siebie, 0,7 na wyjeździe.
  • Athletic Bilbao – 2,2 gola u siebie, 1,1 na wyjeździe.

To drużyny, które mocno bazują na atmosferze Estadio de la Cerámica, Reale Arena i San Mamés. Gdy wyjeżdżają, ich pressing spada, a liczba strzałów maleje o ok. 30%. Real Madryt i Barcelona mają tę różnicę mniejszą – ok. 0,3 gola na mecz – co jest efektem głębszego składu i rutyny w meczach wyjazdowych.

Statystyki kadrowe: kontuzje, dyspozycja, rotacja

Sezon 2026/27 jest wyjątkowo trudny zdrowotnie dla kilku klubów. W Barcelonie kontuzjowanych było w pierwszych sześciu kolejkach łącznie siedmiu piłkarzy pierwszego składu, w Realu pięciu, a w Atlético trzech. Liczba dni straconych przez kontuzje wpływa na statystyki bardziej, niż wielu komentatorów przyznaje – brak Gavi w środku pola odbił się na liczbie kluczowych podań Barcelony.

Warto zwrócić uwagę na trzy wskaźniki, które rzadko pojawiają się w klasycznych tabelach, a mówią wiele o stanie kadry:

  • Średni wiek pierwszej jedenastki – Real ma 26,4 roku, Barcelona 25,1, Atlético 27,8.
  • Liczba piłkarzy z ponad 100% minut możliwych (po odjęciu kontuzji) – Real 8, Barcelona 6, Atlético 9.
  • Procent minut granych przez piłkarzy z akademii – Athletic 41%, Barcelona 33%, Real 22%.

Ten ostatni wskaźnik jest ważny zwłaszcza w kontekście europejskich pucharów, w których UEFA promuje drużyny stawiające na młodzież. Athletic, które w lidze stosunkowo słabiej radzi sobie w ataku, zyskuje dzięki temu przewagę w rozliczeniach UEFA.

Jak czytać statystyki La Liga bez wpadania w pułapki

Każdy ranking la liga – statystyki warto czytać z trzema filtrami, bo bez nich te same liczby znaczą co innego:

  • Terminarz – Atlético, które grało z czterema drużynami z górnej szóstki, ma inny ciężar bramek niż drużyna, która w tym samym okresie grała z zespołami z dolnej ósemki.
  • Próbka – sześć kolejek to dopiero 17% sezonu, więc indywidualne wahania (np. asysty Pedriego) mogą się okazać powtarzalne albo mogą być jednorazowym wyskokiem.
  • Styl gry – Atlético Simeone nie gra taką samą piłkę jak Barcelona Flicka, więc wskaźniki posiadania i pressingu trzeba porównywać w obrębie podobnych modeli gry.

Dodatkowo warto pamiętać, że rankingi FC Barcelona w sezonie 2026/27 dobrze pokazują, jak zmieniała się forma katalońskiej drużyny od pierwszej do szóstej kolejki. Bez porównania tych rankingów w różnych momentach sezonu łatwo przecenić trend, który tak naprawdę był dwoma dobrymi meczami po trzech słabych.

Statystyki a terminarz: kto ma łatwiejszą jesień

Patrząc na terminarz do końca listopada, Real Madryt ma trzy mecze z drużynami z dolnej ósemki, Barcelona dwa, a Atlético cztery. To oznacza, że Atlético ma statystycznie więcej okazji, żeby poprawić swoje liczby bez dużego ryzyka porażki. Real z kolei w najbliższych czterech kolejkach zagra z trzema drużynami, które po sześciu kolejkach tracą mniej niż 1,2 gola na mecz, więc jego statystyki ofensywne mogą chwilowo spaść.

Tabela poniżej pokazuje średnią trudność kolejnych czterech meczów każdej z drużyn czołówki, gdzie 1 oznacza najłatwiejszy, a 10 najtrudniejszy terminarz. Wskaźnik uwzględnia aktualną formę, miejsce meczu i terminarz rywala.

Drużyna Średnia trudność następnych 4 meczów Mecze u siebie Mecze z top 6
Real Madryt 7,4 2 3
FC Barcelona 6,1 2 2
Atlético Madryt 4,8 3 1
Athletic Bilbao 5,2 2 1
Real Sociedad 5,9 2 2
Villarreal 6,6 1 2

To dlatego Atlético, mimo niższej pozycji w tabeli strzelców, ma realne szanse dogonić Barcelonę w tabeli ligowej przed zimową przerwą. Real może natomiast stracić punkty w dwóch z trzech kolejnych meczów z silnymi rywalami, co wpłynie na jego statystyki – i to nie dlatego, że zespół gra gorzej, ale dlatego, że terminarz jest nierówny.

Kontekst dla kibica: jak korzystać z tych liczb w praktyce

Dla kibica, który chce świadomie śledzić la liga – statystyki w sezonie 2026/27, najważniejsze jest to, żeby nie traktować pojedynczej tabeli jako wyroczni. W praktyce warto prowadzić sobie prosty nawyk: po każdej kolejce porównać trzy wskaźniki – gole na mecz, posiadanie i kartki – w odniesieniu do średniej ligowej i do średniej drużyny z ostatnich pięciu sezonów. Różnica między tymi liczbami mówi więcej niż sam ranking.

Drugą rzeczą, którą warto robić, jest śledzenie formy indywidualnej w dłuższym oknie. Pojedynczy mecz, w którym Yamal zaliczył trzy asysty, wygląda spektakularnie, ale jego średnia asyst na mecz po sześciu kolejkach to 0,67, czyli dokładnie tyle, ile w tym samym fragmencie poprzedniego sezonu. Skok jest widoczny dopiero, gdy porównamy kluczowe podania (3,1 wobec 2,4), a to już inna historia.

Trzecim praktycznym filtrem jest uwzględnianie, kto w danym momencie nie gra. Atlético bez Griezmanna w poprzednich sezonach traciło ok. 0,6 gola na mecz, Barcelona bez Pedriego – ok. 0,8. Gdy czytasz rankingi, zawsze warto sprawdzić, które nazwiska są oznaczone jako nieobecne, bo ich brak wyjaśnia więcej niż skomplikowana analiza taktyczna.

Jeśli interesują Cię indywidualne osiągnięcia w polskiej kadrze w analogicznym ujęciu statystycznym, przeczytaj tekst o meczach reprezentacji Polski w 2026 roku – znajdziesz tam podobne zestawienie dla biało-czerwonych, z uwzględnieniem terminarza i rotacji.

Statystyki poza standardowymi tabelami: pressing, xG, drybling

La Liga udostępnia też bardziej zaawansowane statystyki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak zabawka analityków, ale mają realne zastosowanie. Trzy z nich warto znać:

  • xG (expected goals) – szacunkowa liczba bramek na podstawie jakości sytuacji. Real ma 2,41 xG na mecz, co jest najlepszym wynikiem w lidze, ale jednocześnie ma 2,83 gola, co oznacza lekką nadwyżkę, która przy normalnym rozkładzie powinna zniknąć w kolejnych kolejkach.
  • xGA (expected goals against) – to samo, ale dla obrony. Atlético ma 1,05 xGA na mecz, Real 0,82, Barcelona 1,18.
  • Sukces dryblingu – Yamal ma 64% udanych dryblingów, Vinicius 58%, Lamine Yamal jest więc skuteczniejszy w pojedynkach jeden na jeden, mimo że Vinicius próbuje ich więcej.

Te liczby są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy drużyna wygrywa mecz, w którym miała mało sytuacji. Jeśli Real wygra 1:0 po golu z rzutu karnego, jego xG może wynosić 0,7, a więc wynik nie oddaje przebiegu gry. Sezon Atlético w poprzednich latach wyglądał zupełnie inaczej, gdy zacząłeś go analizować przez xG, a nie przez gole. To samo dotyczy sezonu 2026/27 – po sześciu kolejkach Real ma statystycznie najlepszą defensywę, ale różnica w stosunku do Atlético jest tak mała, że wyrówna się w bezpośrednich meczach.

Statystyki historyczne: jak La Liga 2026/27 wygląda na tle poprzednich sezonów

Porównanie obecnego sezonu z poprzednimi pięcioma pokazuje kilka ciekawych rzeczy. Średnia bramek na mecz w sezonie 2026/27 (2,62) jest wyższa niż w 2024/25 (2,45) i 2023/24 (2,51), ale niższa niż w 2021/22 (2,81), który był rekordowy pod tym względem. To efekt zmian w przepisach, kalendarza i stylu gry drużyn z dolnej połowy tabeli, które w ostatnich latach bronią niżej i tracą więcej bramek.

Sezon Gole/mecz Posiadanie mistrza Kartki/mecz xG lidera
2021/22 2,81 63% 3,4 2,55
2022/23 2,49 61% 3,7 2,31
2023/24 2,51 59% 3,8 2,29
2024/25 2,45 58% 3,7 2,22
2026/27 (po 6 kolejkach) 2,62 59% 4,1 2,41

Wzrost kartek jest najbardziej widoczną zmianą. Średnio 4,1 żółtej kartki na mecz to najwyższy wynik od sezonu 2018/19. Jeśli ten trend się utrzyma, wiosną drużyny z czołówki będą musiały radzić sobie z pauzami za kartki, a to jedno z wyjaśnień, dlaczego rotacja staje się coraz trudniejsza. Statystyki, które dziś wyglądają dobrze, mogą wyglądać inaczej po dwudziestej kolejce, gdy pojawią się pierwsze pauzy za żółte kartki.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda to w bezpośrednim porównaniu klubów, tekst o rankingach Realu Madryt w sezonie 2026/27 pokazuje przebieg formy Królewskich mecz po meczu – tam widać, które statystyki były trwałe, a które wynikały z jednego, dwóch rywali.

Częсті запитання (FAQ)

Gdzie najlepiej sprawdzić aktualne statystyki La Liga?

Najbardziej wygodnym źródłem po polsku jest panel Sport.pl, w którym pojawiają się gole, asysty, kartki, posiadanie, strzały i czas na boisku. Do bardziej zaawansowanych wskaźników (xG, pressing, drybling) lepsze są anglojęzyczne serwisy, np. Understat czy FBref.

Czy po sześciu kolejkach statystyki La Liga już coś znaczą?

Tak, ale trzeba je traktować jako wstępny obraz. Przy małej próbce widać ogólny kierunek, ale pojedyncze mecze mocno zaburzają średnie. Bezpieczniej jest interpretować dane po minimum dziesięciu kolejkach, gdy terminarz zaczyna się wyrównywać.

Co lepiej oddaje siłę drużyny: gole czy xG?

xG jest stabilniejszy, bo bierze pod uwagę jakość sytuacji, a nie tylko ich realizację. Real w sezonie 2026/27 ma lepsze xG niż gole, co oznacza, że jego ofensywa jest skuteczniejsza, niż powinna być przy danym profilu sytuacji. Długoterminowo gole wrócą do poziomu xG.

Dlaczego Atlético ma mniej goli niż Real, ale wyższą pozycję w czystych kontach?

Bo Simeone buduje drużynę wokół defensywy i kontroli środka pola, a nie dominacji w posiadaniu. Atlético traci mniej sytuacji, ale też tworzy mniej, co widać w niższym xG i mniejszej liczbie strzałów. To model, który działa w meczach z silnymi rywalami i wysiada w meczach z drużynami broniącymi całą jedenastką.

Jakie statystyki najlepiej pokazują formę indywidualną piłkarza?

Najlepsze cztery to: gole i asysty na 90 minut, kluczowe podania na 90 minut, udane dryblingi i liczba fauli, które wymusza na rywalu. Same gole i asysty mocno zależą od pozycji i stylu drużyny, dlatego lepiej je normalizować, dzieląc przez minuty.

Czy kartki w La Liga naprawdę są teraz częstsze?

Tak, w sezonie 2026/27 sędziowie stosują ostrzejsze kryteria wobec symulowania i opóźniania gry. To efekt wytycznych od początku sezonu, które widać zarówno w żółtych, jak i w czerwonych kartkach. Trend rośnie od sezonu 2023/24, ale w tym roku przyrost jest największy.

Co oznacza wysokie posiadanie piłki w statystykach La Liga?

Nie oznacza automatycznie lepszej gry. Drużyny z czołówki mają 58-62% posiadania, ale Atlético wygrywa mecze z 48% posiadania, bo ma wyższą skuteczność w strefie ataku. Posiadanie jest przydatne jako wskaźnik stylu, ale dopiero w połączeniu z liczbą kluczowych podań i sytuacji.

Jak zmieniają się statystyki po przerwie zimowej?

Drużyny z czołówki zwykle tracą część przewagi, bo terminarz się wyrównuje, a kontuzje i kartki dają się we znaki. W sezonach 2023/24 i 2024/25 po zimowej przerwie różnica między pierwszą a szóstą drużyną zmniejszała się średnio o 6-8 punktów procentowych w bramkach na mecz. To ważne, gdy oceniasz, czy trend jest trwały.

Czy warto patrzeć na statystyki wyjazdowe osobno?

Tak, szczególnie dla drużyn, które mocno bazują na grze u siebie, takich jak Real Sociedad, Villarreal i Athletic. Dla nich różnica między statystykami domowymi a wyjazdowymi wynosi ponad 1,2 gola na mecz. Jeśli wyjazdowe statystyki zaczynają się poprawiać w środku sezonu, to zwykle zapowiedź skoku w tabeli.

Czy istnieje jeden wskaźnik, który najlepiej przewiduje mistrza La Liga?

Nie, ale kombinacja trzech wskaźników ma historycznie najlepszą trafność: gole na mecz, xG różnica (xG minus xGA) i procent punktów w meczach z drużynami z pierwszej szóstki tabeli. W sezonie 2026/27 po sześciu kolejkach lideruje Real pod każdym z tych trzech, ale próbka jest jeszcze zbyt mała, żeby traktować to jako prognozę.